Będąc na targach Ethical Fashion Show w Berlinie wybrałam kilkanaście marek, które z różnych względów. Jedne ze względu na design, inne z uwagi na model biznesowy, jeszcze inne dlatego, że podobało mi się podejście do świata właścicieli marek. Po powrocie poprosiłam wybrane firmy o odpowiedź na dwa pytania. 1/ Czym dla Was jest odpowiedzialna moda i 2/ dlaczego Wasza marka jest etyczna? Jak dotąd odpowiedziało mi 6 marek, ale już dzięki tym odpowiedziom  zobaczycie jak szerokie może być rozumienie etycznej mody.

p.s. Prawdę mówiąc, w trakcie przygotowywania tego wpisu zorientowałam się, że ubrania na wieszakach – te które widziałam „na żywo” – wyglądały lepiej niż na przesłanych do mnie zdjęciach. Coś dla Was wybrałam i prezentuję poniżej, nie mogę się jednak powstrzymać przed postawieniem tezy, że bolączką etycznej mody są kiepskie zdjęcia…

NOUMENON

image002

Czym dla Was jest odpowiedzialna moda? 

Dla nas to oznacza, że jeśli ktoś nosi ubranie to nie musi z tego powodu czuć się winny. Dla nas bardzo ważne jest to, by wielbiciele mody mogli się cieszyć świetnym dizajnem, ale także piękną misją i wartościami marki, informacją, że ta marka robi coś dobrego dla naszej planety. Przemysł odzieżowy cieszy się złą sławą, bo w ostatnich latach eksploatuje środowisko, zwierzęta i ludzi. Noumenon jest marką wegańską, co oznacza, że w kolekcjach nie używamy zwierzęcych produktów i korzystamy z przyjaznych dla środowiska i innowacyjnych tkanin, takich jak lyocell – materiał produkowany z celulozy drzewnej, lnu i konopii, które mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko i planetę.

Co to znaczy, że marka Noumenon jest etyczna?

Noumenon jest marką wegańską, co oznacza, że w kolekcjach nie używamy zwierzęcych produktów i korzystamy z przyjaznych dla środowiska i innowacyjnych tkanin, takich jak lyocell – materiał produkowany z celulozy drzewnej, lnu i konopii, które mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko i planetę. Uważamy, że nie jest etyczne „używanie” zwierząt jako materiału do tworzenia kolekcji, a poza tym nieetyczne jest wykorzystywanie ludzi na rzecz mody. Dlatego Noumenon nie korzysta z materiałów odzwierzęcych i gwarantuje godne wynagrodzenia. Naszym zdaniem, etyczna marka  to uczciwość w projektowaniu ślicznych rzeczy.

http://www.nou-menon.com

Zrzut ekranu 2016-08-04 o 00.59.46 Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.00.14 Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.00.48 Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.01.08

thumb_IMG_2975_1024

O MY BAGLogo-OMyBag-woordmerk

Czym dla Was jest odpowiedzialna moda? 

Odpowiedzialną modę tworzą firmy, które rozwijają się koncentrując się nie tylko na pomnażaniu zysków, ale także na sposobie generowania tych zysków. Ważne jest to, by firmy były zarządzane w sposób uczciwy i zrównoważony. Tak było w naszym przypadku. Taką firmę chcieliśmy mieć, dlatego za każdą torbą stoi sprawiedliwa praca i płaca,. Dzięki temu możemy wpływać na poprawa warunków życia tych, którzy tego naprawdę potrzebują.

Co to znaczy że marka O MY BAG jest etyczna?

Nasz łańcuch dostaw jest bardzo transparentny- informujemy klientów skąd pochodzą nasze produkty. Obecnie współpracujemy z dwoma producentami w Indiach, o których wiemy, że oferują dobre warunki pracy i nie wykorzystują swoich pracowników. Pracownicy pracują za uczciwe, godne wynagrodzenie, mają ubezpieczenie społeczne i dobre warunki pracy. Za swoje zaangażowanie i wysiłek jaki wkładają w szycie naszych toreb, otrzymują wynagrodzenie na które zasługują. Tworzenie miejsc pracy dla mniejszości w Indiach jest naszą cegiełką i udziałem w wypełnianiu Celów Zrównoważonego Rozwoju, do których należy walka z ubóstwem i wzmacnianie kobiet.

http://www.omybag.nl

Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.17.57

Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.18.17 Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.18.43

thumb_DSC_0720_1024

MONDUNI

LOGO MONDUNICzym dla Ciebie jest odpowiedzialna moda?

Dla Marki MondUni zrównoważona moda to transparentność w całym cyklu życia produktu, rozpoczynając od samych surowców po transport. Zrównoważona moda łączy konsumenta i producentem, rzemieślnikiem. Ważnym aspektem zrównoważonej mody jest ślad środowiskowy. Powinniśmy ograniczać zużycie energii i wody tak bardzo jak to możliwe i maksymalne wykorzystywać opakowania z recyclingu. I ostatnia bardzo ważna rzecz – produkt musi nam długo służyć. Naszym zdaniem celem promowania zrównoważonej mody jest zmiana myślenia o konsumpcji, skłonienie ludzi do tego by kupowali mniej ale lepiej.

Co to znaczy, że marka MondUni jest etyczna?

Marka MondUni oznacza równowagę pomiędzy naturą a kulturą. Przy wyborze produktów które sprzedajemy pod naszą  marką kierujemy się trzema aspektami:

  • wykorzystaniem naturalnych materiałów (sizal tj. włókno otrzymywane z agawy, skorupki jaj strusich, nasiona) lub półproduktów z recyclingu pozyskiwane lokalnie (tkaniny czy rogi i kości krów);
  • przyjaznymi środowisku metodami produkcji (suszenie ekologiczne, nie wykorzystywanie kleju);
  • szacunkiem do ludzi i środowiska (opakowania, które otrzymujemy od dostawców, wykorzystujemy ponownie przy wysyłce do klientów).

Ponadto w firmie funkcjonuje Rada ESS (social and solidarity-based economy) do której należą dostawcy, klienci oraz założyciel MondUni. W sumie Radę tworzy 13 osób, a jej misją jest:

  • ustanowienie celów społecznych MondUni jak na przykład zatrudnienie i wzmacnianie osób wykluczonych lub defaworyzowanyvh
  • Określenie celów środowiskowych zakładających ograniczanie wpływu marki na środowisko (np. skoro dowozimy produkty samolotem do Francji to musimy stworzyć plan kompensacyjny lub wymyślić inny sposób na przesyłki)

http://www.monduni.fr

FUNSWAZI LUSWBRjaune LUSWBRvert MondUni---Bracelet-sisal-Rouge-et-Sable---TISWBR1RS MondUni---Rosace-Bracelets-sisal-Corail-et-Sable---TISWBR17SERIE

thumb_IMG_2990_1024

MASKA

Logo_heavy

W naszym procesie produkcji oraz przy zakupie materiałów, szczególną  uwagę zwracamy  kwestie środowiskowe, dlatego preferujemy takie materiały, które nie wymagają częstego prania i mogą być prane w niskich temperaturach. Przy wyborze tkaniny ważne jest dla nas nie tylko to jak ona wygląda, ale także to jak się będzie „zachowywać” po zakupie. Wybieramy więc te materiały, które nabierają szlachetności wraz z upływem czasu, takie które gwarantują trwałość.

Zgodnie z naszą filozofią odpowiedzialnej mody tworzymy ubrania wpisujące się w długofalowe trendy, by mogły dłużej służyć naszym klientom – można powiedzieć, że krótkotrwałe „mody” w ogóle nas nie interesują.  Pracujemy nad nową kolekcją ale już dziś mogę powiedzieć, że koszule i sukienki przygotowywane do kolekcji na sezon wiosna /lato 2017 zostaną wykonane z bawełny organicznej certyfikowanej standardem GOTS, a wszystkie dzianiny posiadają certyfikat OEKO-TEX® Standard 100.

Niemal wszystko produkujemy w Unii Europejskiej. Jedynie ubrania z jedwabiu i kaszmiru szyjemy poza Europą. Te powstają w szwedzkiej fabryce w Nepalu, co ma niemały  wpływ na rozwój lokalnego przemysłu.

http://www.maska.se

MASKA SS16 Karla top 50% silk 50% cotton MASKA SS16 Nour sweater 100% linen MASKA SS16 Pascale coat 100% Tencel MASKA_maria_svensson+lisa_leierth

thumb_DSC_0823_1024

LANA

Czym dla Was jest odpowiedzialna moda?

OdpowiedzialZrzut ekranu 2016-08-04 o 01.41.09na i zrównoważona moda oznacza dla nas przede wszystkim godne i sprawiedliwe wynagrodzenia, ograniczony transport oraz wyważenie pomiędzy ponadczasową modą a najnowszymi trendami. Wykorzystujemy naturalne materiały, takie jak bawełna, len, jedwab, i wełna. Około 95% naszej bawełny i wełny oraz połowa lnu posiadają certyfikat GOTS. My jako firma i nasze fabryki oczywiście także są certyfikowane przez GOTS. Produkujemy wyłącznie w Europie  nie tylko dlatego by mieć pewność, że w każdej chwili możemy odwiedzić nasze fabryki, ale także po to by ograniczyć drogę transportu.

http://www.lana-organic.de/
Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.46.42 Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.47.20 Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.48.13 Zrzut ekranu 2016-08-04 o 01.48.32

 

Good Society

Czym dGoodsociety logola Was jest odpowiedzialna moda?

Moda zrównoważona oznacza dla nas życie w zgodzie z naturą i innymi ludźmi oraz wspieranie tych, którzy w przeciwieństwie do nas nie mają szansy na normalne życie, są wykorzystywani i eksploatowani.  Generowanie balansu dzięki produktom ekologicznym, odpowiedzialnej produkcji, weganizmowi i zaangażowaniu społecznemu – przekazujemy 25% naszych przychodów na organizacje wspierające ludzi w potrzebie. Lubimy się dzielić. To wszystko można robić przy zachowaniu stylu, nasze ubrania nie są nie tylko produkowane w sposób zrównoważony ale też wyglądają bardzo dobrze.

Co to znaczy, że marka Good Society jest etyczna?

Kontrolujemy cały łańcuch dostaw i znamy wszystkich dostawców. Włączamy w to produkcję włókien i tkanin, pranie, proces wykończenia oraz produkcję wszystkich  dodatków tj. etykiet, guzików i nitów. Innymi słowy etyka oznacza w tym przypadku dzielenie się dla lepszego światai przyszłości w harmonii ludzi z naturą.

Zrzut ekranu 2016-08-09 o 16.52.06 Zrzut ekranu 2016-08-09 o 16.52.26thumb_DSC_0805_1024 thumb_DSC_0807_1024