Kiedy decydowałam o założeniu bloga i pisaniu o etyce w branży odzieżowej, moim podstawowym dylematem było przekonanie, że pisać będę mogła jedynie o negatywnych praktykach całego sektora, bo w zasadzie o etycznych markach jeszcze wówczas nikt nie słyszał… Minęło zaledwie kilka lat i okazuje się, że zmiany jakie zachodzą nie tylko w świadomości konsumentów, ale także na rynku są niesamowite. Nie tylko coraz więcej globalnych firm decyduje się wdrażać odpowiedzialne praktyki, ale także jak grzyby po deszczu pojawiają się na rynku nowe marki odzieżowe reprezentujące zupełnie inne wartości: wracają do tradycji rzemiosła, dbają o jakość, są świadome i odpowiedzialne za środowisko naturalne. Ten nowy, etyczny wymiar mody z każdym tygodniem rozumie i docenia coraz większe grono konsumentów. I świetnie!

 

Na horyzoncie zaczynają pojawiać się także różne inicjatywy, których celem jest wyróżnienie prekursorów odpowiedzialnej mody. Jednym z nich jest konkurs Sustainable Fashion Awards (SFA) dedykowany projektantom i markom z całego świata, których działania i praktyki można określić jako społecznie lub środowiskowo odpowiedzialne.

Pretendenci do nagrody powinni wykazać zaangażowanie w co najmniej jednym ze wskazanych niżej obszarów:

-lokalna produkcja;

– elementy wykonywane ręcznie;

-praktyki wspierające ruch fair trade;

-smart design;

-tkanina zero waste;

-praktyki przyjazne zwierzętom;

-wykorzystywanie organicznych lub pochodzących z recyklingu materiałów;

-odpowiedzialność za cały cykl życia produktu.

Ci, którzy mnie znają, wiedzą już jak mocno wierzę, a także kibicuję partnerstwom i wzajemnemu wspieraniu się biznesu i III sektora. Dlatego też ogromnie podoba mi się  idea nagrodzenia nie tylko firmy lub projektanta, ale także wskazanej przez zwycięzcę organizacji pozarządowej promującej zrównoważoną modę! Każdy z podmiotów ma szansę wygrać po 3000 USD. WOW! Jeśli zatem czujecie, że ten konkurs to miejsce gdzie możecie się pokazać, koniecznie aplikujcie. Odrzućcie myślenie, że „pewnie to nie dla mnie”, „na pewno są lepsi”, „spróbuję kiedy zrobię to czy tamto”, „chciałbym/łabym, ale się boję”. Po prostu jeśli przeszło Ci przez myśl, że Twoja praca wpisuje się choć w jedną wyżej wskazaną kategorię, wyślij aplikację. Tylko tyle i aż tyle. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem  https://jakandjil.pl/sfa2018 .

Jestem przekonana, że na taki konkurs czekało wiele etycznych marek rozwijających się  w różnych zakątkach świata. Mam jednak ogromną nadzieję, że do Sustainable Fashion Awards 2018 zgłoszą się także przedstawiciele z Polski. Termin zgłaszania swoich projektów mija 31 sierpnia 2018. Do Dzieła 🙂