Yeey! Jest dobry efekt światowego lockdownu. Earth Overshoot Day przypada dzisiaj💪 A to b.dobra wiadomość, ponieważ rok temu „obchodziliśmy” go 3 tyg. wcześniej-29 lipca. A wierzcie mi, im później, tym lepiej.
👉#overshootday w Pl. nazywany Dniem Długu Ekologicznego, oznacza dzień, w kt. zapotrzebowanie ludzkości na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może zregenerować w tym roku. By wszystko było w normie potrzebowalibyśmy nie 1 a 1,6 planety. Jak wiemy, żyjemy na JEDNEJ i dlatego musimy odpowiedzialnie myśleć o zasobach. Możemy np. założyć, że jesteśmy z dzieckiem w zamkniętym miejscu bez dostępu do wody, ale wiemy, że po tygodniu ktoś dowiezie nam kolejne wiadro💧. Mamy więc zapas na 7 dni.Pijemy łapczywie przez pierwsze 3, a 4go przez nieuwagę wylewamy resztę i usychamy z pragnienia.Dziecko też. Sprawa jest oczywiście bardziej złożona. Global Footprint Network szacuje DDE w oparciu o dane z produkcji, transportu, emisji gazów cieplarnianych, skali globalnej konsumpcji itd.

☝️Warto wiedzieć, że od lat 70tych DDE drastycznie się przesuwa. W r.1970-29 grudnia. Rok temu-29 lipca🤦‍♀️W każdym roku, notujemy kilkudniową zmianę w porównaniu do roku poprzedniego. 👉ALe w 2020, po kilku m-cach wstrzymania tzw.„cywilizowanego świata” nastąpiło cofnięcie DDE o 3 tygodnie! 🙂 Największe znaczenie miał ślad węglowy-spadek o 14,5% w stos.do 2019 r. To znak, że jako konsumenci mamy MEGA wpływ na pozytywne zmiany środowiskowe.
👉Co więcej, w 1986r. DDE wypadał 30.10, a w 1994 10.10.Przesunięcie tego momentu o 3 tyg. (na niekorzyść środowiska) zajęło wtedy 8 lat, tegoroczne zatrzymanie na 3-4 m-ce cofnęło termin DDE o 3 tyg. (z korzyścią dla Planety). Daje do myślenia, co?

wiemy, że jeśli nie zmusi nas siła wyższa, to świat nie zaciągnie hamulca. Ale te dane pokazują, że możemy mieć pozytywny wpływ na naturę. Ludzie kochają mieć kontrolę. Miejmy ją! zacznijmy kontrolować firmy, polityków i siebie. wymagajmy od firm odpowiedzialności, przestańmy gonić za nowym, może lepiej pożyczyć, kupić z drugiej ręki, nie marnować?