ORSKA to marka niezwykła, projekty są wyraziste i odważne. Jej silnikiem jest właścicielka – Anna Orska,  artystka, rzemieślniczka, kobieta którą charakteryzuje wrażliwość, spokój, podążanie za intuicją i rzeczami ważnymi. Pamiętam jakie emocje wywołała we mnie premiera kolekcji PERU, wykonana z tkanin zamówionych u lokalnej społeczności w andyjskiej wiosce. Uwaga i czas poświęcony ludziom, ich tradycji, umiejętnościom i rzemiosłu niezmiernie mnie wzrusza. 

A dzisiaj premiera kolejnej kolekcji z impaktem – New stone. Made by Homo Sapiens”. Kolekcja, która nie tylko zwraca uwagę na ważny problem środowiskowy, ale także jest efektem przetwarzania plastiku i stworzenia nowego pięknego … kamienia. Anna Orska wraz z Weroniką Banaś – specjalistką od niestandardowych innowacyjnych materiałów, oraz zespołem Boomplastic poddała poprzemysłowy plastik eksperymentalnej obróbce. Artystyczna, jubilerska interpretacja plastiku utworzyła kolekcję New Stone, której sercem jest syntetyczny kamień. Przyznacie, że to podejście zasługuje na uwagę, bo wymaga znacznie więcej wysiłku i zaangażowania, ale także wiedzy i cierpliwości w kontynuowaniu poszukiwań nowego materiału. Tym razem ORSKA decyduje się na recyklingowany plastik z dodatkiem opiłków mosiądzu. Tę odwagę, wrażliwość na ważne sprawy i przecieranie szlaków lubię u ORSKIEJ najbardziej.

DLACZEGO to jest ważne? Odpady plastikowe to jeden z najbardziej palących problemów środowiskowych naszych czasów. Od połowy XX wieku, kiedy możliwa była produkcja plastiku na masową skalę, wytworzyliśmy ponad 9 miliardów ton plastikowych odpadów. To mniej więcej masa miliarda dorosłych słoni. Niestety zachłysnęliśmy się gospodarką linearną (KUP-ZUŻYJ-WYRZUĆ) i dotarliśmy do momentu, kiedy docierające do nas informacje m.in. o zanieczyszczeniu środowiska plastikowymi odpadami, o plastikowych fragmentach w żołądkach zwierząt, mikroplastiku w organizmach ludzi, plastikowych skamielinach, plastiku znalezionym na Arktyce czy wreszcie Wielkiej Oceanicznej Wyspie Plastiku na Oceanie (5-krotnie większej od powierzchni Polski), skłaniają do refleksji. Wydaje się, że gdzieś po drodze zgubiliśmy zdrowy rozsądek…

DLATEGO tak istotne jest podejmowanie dyskusji jak ponownie można zagospodarować plastik, jak przechodzić na cyrkularne modele biznesowe, jak tworzyć nową wartość z plastiku (który dla wielu jest już odpadem). To oczywiście wymaga nie tylko innowacyjnego myślenia o biznesie, o sobie, o modzie, ale także współpracy z ludźmi o różnych kompetencjach.ORSKA wraz z zespołem, który nad tym projektem pracował właśnie dowiodła, że plastik jest znakomitym surowcem! Brawa!  

Warto też podkreślić, że całkowity dochód ze sprzedaży pinów z kolekcji New Stone wesprze działania Fundacji MARE, która chroni Morze Bałtyckie przed szkodliwym wpływem działalności człowieka. 

Zachęcam Was do obejrzenia kolekcji w salonach lub na stronie marki .

 

Modelka: Ewelina Małkowska @malkowskaewelina Fotograf: Agnieszka Szenrok
Stylizacja: Lena Elis
Fotograf biżuterii: Krzysztof Dąbrowski Scenografia: Małgorzata Klorek
Biżuteria: ORSKA