O mnie

Mam fajną rodzinę, ciekawy zawód i urokliwe miejsce do życia – Toruń. Bardzo lubię obserwować dobrze ubranych ludzi, regularnie śledzę wybrane blogi modowe, kiedyś godzinami oglądałam pokazy mody. Uwielbiam klasyczne, oryginalne kroje i dobre jakościowo ubrania. A przy tym szukam sposobów by ubierać się etycznie.

Od ponad 10 lat zajmuję się promowaniem odpowiedzialności i etyki w biznesie, na początku głównie teoretycznie na uczelni, a potem także w praktyce. Uczę studentów, pracuję z klientami biznesowymi, ale jestem także konsumentką.

To nie przypadek, że nazwa bloga to pytanie o to jak się ubierać, a nie jak być modną. Zauważyłam, że już od jakiegoś czasu irytuje mnie pojęcie „modny”, „modna” „modne”. Mam wrażenie, że ten termin się zdewaluował, często nie oznacza już dobrego stylu, jakości i wyszukanego smaku. Kojarzy mi się raczej z manipulacją wielkich gigantów z branży odzieżowej, którzy już dwa sezony wcześniej ustalają co będzie modne dziś. W efekcie konsumenci kupują mnóstwo, często kiepskich jakościowo, „modnych” przez trzy miesiące rzeczy, by w kolejnym sezonie zastąpić je innymi.

Od kilku lat śledzę informacje na temat zatrudnienia i traktowania pracowników w branży odzieżowej, uczestniczyłam w projektach poświęconych odpowiedzialnej modzie. Nie jest mi obojętne jaką historię mają ubrania które noszę, choć jednocześnie zastanawiam się jaką mamy alternatywę – my konsumenci. Czy mamy dostęp do odzieży, butów, kosmetyków wyprodukowanych w sposób etyczny, minimalizujący negatywne oddziaływanie na środowisko, godnie traktujący pracowników, i nas – konsumentów? Czy możemy wymagać informacji od koncernów na temat łańcucha dostaw? Czy istnieją globalne i lokalne firmy produkujące etycznie? Czy możemy ubierać się fair? Pisząc ten blog postaram się odpowiedzieć sobie i Państwu na te pytania.

Nie zajmuję się modą profesjonalnie, jestem raczej entuzjastką ubioru i etyki w biznesie, a ten blog traktuję jako  poszukiwanie sposobu na połączenie tych dwóch rzeczy. Bardzo sobie cenię rzemieślników, ludzi którzy z pasją tworzą swoje produkty i lokalne marki dając im jakość i wartość, której szukam. Lubię słuchać ludzi, którzy nie poddają się trendom, którzy szukają swojej drogi.

Marta