Czy skóra może być „nieskórzana”? 🙂 Wygląda na to, że jak najbardziej – TAK! Mamy już przykład skóry z odpadów po winogronach Vegea i okazuje się, że na rynku dostępna jest już kolejna alternatywa wobec zwierzęcej – Desseto – skóra z kaktusa!

Wiem, że dyskusje wokół odpowiedzialnej konsumpcji są niejednokrotnie bardzo napięte, że chcielibyśmy szybszych zmian, ale prawda jest taka, że innowacyjne projekty potrzebują czasu. I jestem przekonana, że nawet dziś, kiedy piszę te słowa, ktoś opracowuje kolejne projekty, które nas zachwycą za rok czy dwa.

Podobnie było z promysłem dwóch meksykańskich przedsiębiorców. Jeden wywodził się z branży motoryzacyjnej i meblarskiej, drugi zdobywał doświadczenie w sektorze mody. Obaj dostrzegali potężne problemy środowiskowe związane z produkcją skór zwierzęcych i postanowili popracować nad lepszym rozwiązaniem.

Adrián López Velarde i Marte Cázarez obrali sobie za cel stworzenie zrównoważonej alternatywy dla skóry zwierzęcej, to znaczy takiej, która powstaje bez cierpienia zwierząt, bez użycia  toksycznych chemikaliów i fatalnów.  W wywiadzue dla Fashion United przyznali, że zdecydowali się skoncentrować uwagę i wysiłek na kaktusie, ponieważ z jednej strony ta roślina nie potrzebuje dużo wody do wzrostu, po drugie jest symbolem Meksyku, a jej nieograniczona wręcz liczba w kraju gwarantuje stabilość dostaw surowca. Warto też dodać, że uprawa kaktusa nie wymaga angażowania tak dużej ilości zasobów, co ma miejsce przy hodowli zwierząt na skóry. Mam tu na myśli ogromne połacie ziemi, wody oraz miliony ton paszy.

Panowie pracowali nad tym projektem dwa lata, zastanawiali się jak przekształcić liście kaktusa w tkaninę skórzaną, a następnie sprawdzali jej właściwości i wytrzymałość. W rezultacie powstała Kaktusowa Skóra, która posiada wszystkie specyficzne wymagania stawiane przez modę, sektor wyrobów skórzanych, przemysł meblarski czy samochodowy. Wygląda więc na to, że wegańska skóra będzie mogła śmiało zastąpić użycie skór zwierzęcych w wielu przypadkach. Pytanie jak szybko przekonają się do tego menedżerowie firm oraz konsumenci. Chociaż o tych drugich martwię się mniej, chociażby ze względu na rosnącą w geometrycznym tempie świadomość problemów środowiskowych.

Po spektakularnym wręcz upadku branży futrzarskiej i deklaracjach o rezygnacji z użycia futer w kolekcjach coraz większej liczby marek modowych, spodziewam się, że podobna rewolucja czeka za rogiem na branżę skórzaną.

zdjęcie: Fb Desserto
zdjęcie: FB Desserto
zdjęcie FB Desserto
zdjęcia: FB Desserto

teksty źródłowe: Vegan cactus leather from Mexico: new favorite for luxury at Lineapelle Milan: fashion united.uk ;  Cactus Leather Is the Newest Eco-Friendly Fabric: green matters.com.