Dziś przedstawiam Wam markę, której nie znałam, choć zakład produkcyjny mieści się w moim mieście 🙂 Po spotkaniu z właścicielem marki i obejrzeniu miejsca powstawania ubrań The Make, uznałam, że chcę ją Wam przedstawić. Taki zresztą jest cel tego cyklu: przedstawianie marek, które odbiegają od znanego powszechnie modelu fast fashion. Poznajcie The Make 🙂

Filozofia marki

Marka powstała z pasji do mody i w odpowiedzi na wyzwanie jakie niesie ze sobą zrównoważona moda w dzisiejszych czasach. Postawiliśmy na jakość, a nie na ilość, na „slow-fashion” w kontrze do szybko zmieniającej się mody, która nie przynosi satysfakcji. Stawiamy na  ponadczasowy charakter naszych ubrań, bez podziału na wyraźne sezony, prostotę projektu w połączeniu z wyrafinowanymi detalami, które dają minimalistyczny i elegancki produkt o doskonałym kroju. Stawiamy na rzemiosło krawieckie najwyższych lotów.

Wartości, które są dla Was ważne

Inspirować, tworzyć, wybierać rozsądnie, dzielić się, wpływać, szanować, ograniczać, decydować, naprawiać, używać ponownie – to są kluczowe wartości, którymi się kierujemy. To wszystko mocno osadzone na prawdzie w działaniu na wszystkich etapach pracy.

Wasz produkt to …?

Nasze ubrania skierowane są do świadomych zmian kobiet, gotowych na nowe wyzwania, ambitnych, kochających życie. Chcemy, żeby nasze klientki poczuły się dopieszczone w każdym calu nosząc nasze ubrania z dożywotnią gwarancją na jakość tak od strony ich wykonania, jak i tkanin i dodatków dobranych z najwyższą starannością.

Jaka jest Wasza odpowiedź na kulturę nadmiaru?

Poznasz nas po jakości, a nie po ilości. Jakość ponad sezonami, ponadczasowa bazująca na minimalizmie i prostocie, najwyższym poziomie krawiectwa i bezpośredniej relacji z klientem.

Z jakich surowców/ tkanin korzystacie?

Korzystamy z tkanin od dostawców, którzy są aktywni w przemyśle odzieżowym od dekad. Stawiamy na bardzo dobrą jakość tkanin i podszewek. Kupujemy głównie we Włoszech, Francji, Japonii. Nasi producenci ze względu na swoją pozycję na rynku prowadzą swoją działalność świadomie i odpowiedzialnie, bo wiedzą, że jest to jedyny sposób na prowadzenie biznesu. Nie inwestujemy w tkaniny z poliestru z recyklingu z butelek plastikowych, ponieważ uważamy, że w ten sposób napędzalibyśmy produkcję tych butelek. Nie podążamy za modą, tzn. Nie przerzucamy się na wszystkie tkaniny, nazywane ekotkaninami. Jesteśmy przekonani, że wystarczy korzystać z tkanin wysokiej jakości wyprodukowanych w poszanowaniu praw pracowniczych i z jak najlepiej pojętą ochroną środowiska, co przełoży się na bardzo dobry produkt. W połączeniu z perfekcyjnym wykonaniem otrzymamy produkt, który będzie klientom służył przez długie lata – produkt „bez terminu przydatności”. Zachęcamy więc do kupowania wyrobów dobrych jakościowo w rozsądnych cenach – naszym zdaniem to jest możliwe.

Od ponad 10 lat poszukujemy możliwości do ponownego wykorzystania odpadów tkanin, które zostają po wykrojeniu elementów konstrukcji. Jak dotąd żadna z firm nie oferuje sensownego rozwiązania w tej kwestii dlatego staramy się kupować tkaniny rozsądnie i z przemyślaną starannością. Same odpady po wykrojeniu generują „góry śmieci” – to samo dotyczy plastikowych wieszaków. Jak dotąd nie znaleźliśmy przedsiębiorstwa, które byłoby zainteresowane recyklingiem wieszaków.

A co z opakowaniami?

Materiały do pakowania jak np. worki są w 100% biodegradowalne, kartony wykonane z certyfikowanej tektury i zaprojektowane tak, by mogły dostać drugie życie. Na przykład służąc do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów. Wszystkie materiały do pakowania kupujemy od polskich producentów.

Jesteśmy na początku swojej drogi, planujemy wszystko rozważnie i ostrożnie w sprawach szeroko pojętej ochrony środowiska. Małymi krokami chcemy konsekwentnie, ale świadomie dokonywać wyborów i dać możliwość takiego wyboru naszym klientkom.

Czy w kwestiach środowiskowych podjęliście jeszcze jakieś kroki?

Dostawy realizujemy bezpośrednio z naszego zakładu produkcyjnego w Polsce do klientek, więc wyeliminowaliśmy pośredników, a dzięki wyłączeniu jednego ogniwa pomiędzy zakładem produkcyjnym a centralnym wpływamy na ograniczenie śladu CO2 w łańcuchu dostaw.

Poza tym, w siedzibie głównej naszej firmy, w Holandii ,mamy zamontowane panele fotowoltaiczne, biuro usytuowane jest na terenie wiejskim wśród przyrody. Prezes firmy jest z zamiłowania pszczelarzem więc do filiżanki herbaty serwujemy własnej roboty miód. Hodujemy też kury, więc na lunch serwujemy wiejskie jajka od szczęśliwych kur. W naszych planach jest przeniesienie w przyszłości naszego zakładu produkcyjnego w Polsce, teraz usytuowanego w części industrialnej Torunia, w nowe miejsce, gdzie będziemy bliżej natury i bardziej samowystarczalni.

Kto za tym stoi:

Johannes M.C. Thoonen – Holender związany z Polską zawodowo i rodzinnie. Od 35 lat czynnie pracujący w branży odzieżowej. Praktyk i pragmatyk, także innowator. Tajniki krawiectwa nie są mu obce. Swoją przygodę z krawiectwem zaczynał w swoim zakładzie produkcyjnym wykonując zlecenia produkcyjne dla znanych marek odzieżowych. Sam kroił, szył i prasował ramię w ramię ze swoimi pracownicami. Ale The MAKE to także zgrany zespół ludzi. Nie jest tajemnicą że w branży pracują głównie kobiety, które poprzez swoją pasję i zaangażowanie potrafią stworzyć magiczny produkt. Przez lata grupa ta przerodziła się w trwały i super zgrany team, który stanowi trzon w tworzeniu własnej marki. Od ponad 25 lat osoby te współtworzyły kolekcje i odpowiadały za cały proces realizacji zamówień produkcyjnych od pomysłu, poprzez prototyp, konstrukcje kroju, zakup odpowiednich tkanin i dodatków, proces produkcji, aż po dostawę towaru do klienta. Robiliśmy to zawsze z wielkim zaangażowaniem jakby to było dla nas.Dbanie o wysoką jakość naszej odzieży gwarantowała wysoki poziom sprzedaży, a tym samym rozwój naszych klientów i nas samych.

I tak jesienią 2019 podjęta została ostatecznie decyzja, że jako team jesteśmy gotowi podjąć nowe wyzwanie, stworzyć pierwszą, własną kolekcję pod nazwą THE MAKE. Focus klientek chcemy nakierować właśnie na THE MAKE, czyli szeroko pojęte wykonanie produktu z najwyższą dbałością na każdym etapie tworzenia, poprzez dobór jakościowych tkanin, perfekcyjną konstrukcję i krój, profesjonalne wykonanie przez doświadczone krawcowe, a na koniec przez zapakowanie produktu tak, żeby klientka rozpakowywała go jak prezent.

Kryteria dla świadomego konsumenta:

Z czym możemy powiązać Twoją markę:

lokalny łańcuch dostaw, częściowo tak, ponieważ w Polsce zaopatrujemy się w materiały do pakowania, metki, i materiały promocyjne.

marka wegańska

lokalne rzemiosło – polegamy na pracy wykwalifikowanych krawcowych – zakład produkcyjny w Polsce

zrównoważone surowce

drugi obieg – w przyszłości chcemy dać naszym ubraniom drugie życie poprzez ich zwrot do naszegoatelfier, po ich naprawieniu i odświeżeniu, będziemy je oferować klientom

opakowania z recyklingu/ ponowne użycie

godna praca/godna płaca

transparentność: informacja gdzie szyte są ubrania

Ubrania THE MAKE są szyte tylko i wyłącznie w zakładzie w Toruniu. W przyszłości chcemy udostępniać możliwość zapoznania się z krótkimi filmikami pokazującymi proces powstania produktów. Pracujemy także nad filmem „poglądowym”, który ma przedstawić warunki w których pracujemy. Będziemy nad nim pracować w styczniu 2021, jak tylko będzie gotowy udostępnimy go na stronie.