Filozofia marki

Rebel but cute – to nasze motto. Wiadomo, że dzieciaki są super właśnie przez fenomenalne połączenie łobuzerki ze słodkością. Ten wybuchowy mix zainspirował nas do stworzenia marki KUKUKID.

KUKUKID jest niepokorny, tak jak dzieci, a czasem i dorośli. Takie też są nasze projekty graficzne – zadziorne i pokazujące świat dziecka. W projektowaniu dużą uwagę poświęcamy wygodzie. KUKUKID to marka tworzona w 100% w Polsce przez trzy mamy, szalone na punkcie mody i swoich dzieciaków. Współpracujemy z lokalnymi szwalniami i drukarniami. Swoimi działaniami biznesowymi chcemy wspierać polskie włókiennictwo, a hasło „fair trade” towarzyszy nam od samego powstania.

Twarz KUKUKID

Marta Ożóg – Orzegowska – Współzałożycielka i współwłaścicielka dziecięcej marki odzieżowej KUKUKID. W ciągu 5 lat wprowadziła brand do sprzedaży w 25 krajach. Wcześniej związana zawodowo z firmą LPP S.A., gdzie pełniła obowiązki brand managera marek CROPP i SiNSAY. Była odpowiedzialna za stworzenie strategii pozycjonowania i wprowadzenie marki SiNSAY na rynek.
Entuzjastka i specjalistka w zakresie nowych mediów i komunikacji młodzieżowej. Wykładała marketing w Via Moda i Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Wartości, które są dla Was ważne w życiu prywatnym i w biznesie 

Ponad wszystko cenię wartość relacji międzyludzkich – rodzinę, przyjaźnie, znajomości zawodowe. Wierzę w to, że w biznesie nie trzeba robić rzeczy za wszelką cenę, choć trzeba pamiętać, że nie ma sukcesu bez ciężkiej pracy. Wydaje mi się, że dobry przedsiębiorca to mariaż różnych cech osobniczych – pracowitości, wiedzy, profesjonalizmu, uczciwości i szczęścia. Istotna jest też wiara we własny produkt, jak i wiara w siebie. Fajnie jest też mieć umiejętność doceniania współpracowników, czy w życiu prywatnym umieć cieszyć się z sukcesu innych – na pewno na plus do karmy 🙂

Wasz produkt to..

Nasz produkt jest przede wszystkim nietuzinkowy wzorniczo i bazuje na ekologicznych materiałach. I, wiadomo, produkowany jest w Polsce. W każdej chwili mogę podjechać do którejś ze współpracujących z nami szwalni i zobaczyć, jakie panują w niej warunki pracy. Ta świadomość jest bardzo budująca nie tylko z pozycji producenta, ale również konsumenta. Gdybym chciała te same rzeczy produkować w Indiach czy Chinach kosztowałyby mnie 50% mniej. Moim celem nie jest więc ekstremalne wzbogacanie się, lecz współdzielenie w procesie produkcji (zapachniało prawie Marksem 😉 ). 

Nasze produkty to też jakość, która oczywiście jest konsekwencją wyboru dobrych gatunkowo materiałów i doboru właściwej szwalni. Kukukida noszą pokolenia. Ostatnio rozbawiło mnie, jak zobaczyłam na dziecku koleżanki bodziaka z naszej drugiej kolekcji. Przenosiło je sporo maluchów, a jakościowo pozostawał nienaruszony. 

 Jaka jest Wasza odpowiedź na kulturę nadmiaru? 

Walczymy z kulturą nadmiaru od początku istnienia naszej marki – po prostu nie mamy nadprodukcji. Większość produktów szyjemy pod zamówienia hurtowe, taki mamy model biznesowy. Ten model też pozwala na wskazanie najpopularniejszych wzorów, więc opcja pomyłki jest niewielka. Po sezonie zostaje nam naprawdę niewiele sztuk. Materiały zakupujemy pod konkretną liczbę produktów, a jeśli zostaje nam trochę tkaniny, to robimy doszywkę. Produkujemy ubrania trwałe, które posłużą niejednemu dziecku. Na Zachodzie powstają już secondhandy, w których można kupić ubrania Kukukid, to budujące. 

Z jakich surowców/ tkanin korzystacie?

99% naszych produktów to bawełna organiczna. Kupujemy ją od polskich dostawców. W przypadku materiału na kurtki temat jest bardziej skomplikowany, ponieważ korzystamy ze specjalnej ultralekkiej tkaniny produkowanej w Japonii. Wierzymy jednak, że to kwestia czasu, kiedy materiał ten będzie można osiągnąć z recyclingu. 

Ściąga dla świadomych konsumentów:

Z jakimi kryteriami możemy powiązać Waszą markę? (odpowiedzi zaznaczone kolorem czerwonym)

LOKALNY ŁAŃCUCH DOSTAW

MARKA WEGAŃSKA

LOKALNE RZEMIOSŁO

ZRÓWNOWAŻONE SUROWCE

DRUGI OBIEG

OPAKOWANIA Z RECYKLINGU/ WIELOKROTNEGO UŻYTKU