Spotkałyśmy się raz, na konferencji ELLE w kwietniu 2019 r. Miałam wówczas prelekcję na temat konieczności przekierowania mody na zrównoważone tory i okazję, by porozmawiać chwilę z dwiema Paulinami :). Zdradziły, że planują stworzyć odpowiedzialną markę. Kilka miesięcy później dostałam mail z informacją, że ich marzenie się spełnia ♥️

Filozofia OSNOWY…

OSNOWA zaczęła się od przyjaźni i miłości do mody oraz szacunku dla natury i ludzi. W naszych działaniach mocno podkreślamy aspekt budowania świadomości i edukacji. Potrzeba ta zrodziła się trochę od wewnątrz – w pewnym momencie poczułyśmy się zmęczone różnorodnością możliwości w dokonywaniu wyborów dotyczących mody. Naciskiem, jaki wywierany jest na nas w kontekście wyglądu, w tym ubioru. Czasami wydaje się, że tylko w ten sposób można zwiększyć swoją wartość. Te wybory zabierają dużo czasu i są stresujące. Być może nie musimy kupować w ten sposób? Może wystarczy mieć w swojej szafie bazę (kolekcję), do której raz na jakiś czas można dodać kolejny ponadczasowy element dobrej jakości, certyfikowanego materiału, ze sprawdzonego źródła? 

Chcemy, aby ludzie zaczęli inaczej patrzeć na modę, chcemy nauczyć ich rozpoznawać materiały, wyrobić nawyk sprawdzania pochodzenia produktu i wreszcie – łączenia ubrań. 

 TWARZE OSNOWY 

Paulina Wardak: Jestem niespokojnym duchem rządzącym się przygodami i emocjami, uwielbiam działać. Wychowałam się w małej miejscowości w Polsce wśród lasów i łąk, ale zawsze marzyłam o życiu w dużym mieście i podróżowaniu po świecie. Spełniłam te marzenia, studiując marketing i zarządzanie – najpierw w Warszawie, potem w USA.

Nadal kocham miejską energię, ale nic nie sprawia, że jestem szczęśliwsza niż podróże i czas spędzony z bliskimi na łonie natury. Teraz mieszkam w Warszawie, dlatego cieszę się, że mogę mieć realny wpływ na swoje otoczenie tutaj, w miejscu, w którym żyję.

Paulina Sołtyk: Urodziłam się we Wrocławiu, natomiast od czterech lat mieszkam i pracuję w Warszawie. Wybrałam socjologię jako kierunek studiów, ponieważ byłam zafascynowana procesami funkcjonującymi w społeczeństwie. Chciałam je obserwować i analizować. Studia socjologiczne zaszczepiły we mnie wrażliwość kulturową, ciekawość świata, a także chęć zadawania trudnych pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi.

Polska jest miejscem bliskim mi ze względu na ludzi, którzy są dla mnie ważni, ale także na kulturę, z którą się identyfikuję.

Obie mamy wielkie ambicje, aby uczynić z OSNOWY globalną markę – chcemy zmieniać świat i tworzyć zrównoważone rozwiązania dostępne dla wszystkich.

Jakie wartości, które są dla Was ważne w życiu prywatnym i w biznesie?

Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym staramy się kierować tymi samymi zasadami. Cenimy sobie relacje z ludźmi, ale także relacje z samym sobą. Chcemy budować świat oparty na szacunku, lojalności i odpowiedzialności. Pragniemy tworzyć, w sposób zrównoważony, rzeczy piękne, które będą dostępne dla szerokiego grona ludzi, a nie tylko dla wybranej grupy osób.

Skupiamy się na wiarygodności w biznesie. Nie ekscytuje nas świat wielkiej mody i nie aspirujemy do pozycji autorytetu w tej dziedzinie. Bardziej zależy nam na tym, by uczynić ten świat jak najprostszym i wprowadzić w życie to, co naszym zdaniem jest ważne – racjonalność, odpowiedzialność i świadomość. Mocno wierzymy, że w kobietach drzemie wielki potencjał do rewolucjonizowania mody i skupiania jej wokół nieco innych wartości.

Wasz produkt to …

…ubrania stanowiące podstawę garderoby. Proste do łączenia, ponadczasowe i zachowane w minimalistycznych formach. Naszą kolekcję kierujemy do kobiet, którym nie jest obojętna kondycja naszej planety. Takim, które chcą wyglądać dobrze i adekwatnie do sytuacji, niekoniecznie poświęcając dużo czasu na kompletowanie codziennych stylizacji. Są to osoby, które stawiają na jakość ponad ilość, nie interesuje ich podążanie za dynamicznie zmieniającymi się trendami, a do wyborów modowych chcą podchodzić racjonalnie. 

Nasze ubrania proponowane w ramach 3 kapsuł (casualowej, weekendowej i wieczorowej) są sposobem na eliminację codziennych dylamatów i redukcję czasu spędzonego przed szafą w poszukiwaniu odpowiedzi na stale nurtujące nas pytanie, a mianowicie „Co dzisiaj na siebie założyć?”. Punkt ciężkości kładziemy na jakościowe produkty, produkowane lokalnie ze sprawdzonych, certyfikowanych materiałów, które zapewnią nam komfort podczas noszenia i zostaną z nami na dłużej. 

Jaka jest Wasza odpowiedź na kulturę nadmiaru? 

Chcemy wziąć odpowiedzialność za nasze produkty na każdym etapie cyklu życia – od momentu pojawienia się w sklepie, do chwili, kiedy nasi Klienci przestają je nosić – dlatego też proponujemy odbiór naszych rzeczy, żeby dać im drugie życie, a ostatecznie przekazać do recyklingu. 

Mamy nadzieję, że nasi Klienci będą korzystać z tej opcji, bo dzięki temu będziemy mogły proponować nasze produkty również w drugim obiegu, w odpowiednio niższych cenach. 

Z jakich surowców/ tkanin korzystacie?

Przywiązujemy dużą wagę do surowców. Jest to powód, dla którego dużo czasu poświęciłyśmy na poszukiwanie odpowiednich materiałów, które wciąż udoskonalamy. Wybieramy takie tkaniny oraz dzianiny produkowane przy wykorzystaniu minimalnej ilości wody i bez użycia pestycydów. Doceniamy zarówno naturalne materiały, jak i te syntetyczne, pochodzenia naturalnego a więc takie, które zostały sztucznie wytworzone z naturalnych surowców, takich jak na przykład celuloza. To sprawia, że materiały te są w 100% biodegradowalne. Nie boimy się również sięgać po tkaniny stworzone w całości z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest kilka.

Po pierwsze, jest to oczywiście sam materiał – przędza ta jest wykorzystywana do produkcji substancji z tworzyw sztucznych, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone na wysypisko. Zmniejsza to zatem poziom kosztów i zasobów, które są zaangażowane w konwencjonalną produkcję poliestrów.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do typowych tekstyliów poliestrowych, nowe technologie wykorzystują do produkcji proces mechaniczny, a nie metodę chemiczną. W ten sposób redukowane są wszelkie toksyny generowane wcześniej w toku konwencjonwalnego procesu produkcji.

Przędze techniczne cechują się również ochroną przed promieniowaniem UV i słońcem, funkcjami antybakteryjnymi oraz zarządzaniem wilgocią.

Z zachwytem obserwujemy działania zdolnych badaczy, którzy pracują nad rozwojem innowacyjnych materiałów i wiążemy wielkie nadzieje z rozwojem tego segmentu. 

Ściąga dla świadomych konsumentów:

Z jakimi kryteriami możemy powiązać Waszą markę? (odpowiedzi zaznaczone kolorem czerwonym)

LOKALNY ŁAŃCUCH DOSTAW

MARKA WEGAŃSKA 

LOKALNE RZEMIOSŁO

ZRÓWNOWAŻONE SUROWCE

DRUGI OBIEG

OPAKOWANIA Z RECYKLINGU/ WIELOKROTNEGO UŻYTKU